Her Şey Bir HAYAL'le Başlar

Çalışma Saatlerimiz : Salı-Cumartesi : 09.00-18.00
  İletişim : 0352 223 89 89

Erken Müdahale Nedir

Erken Müdahale Nedir?

Erken müdahale kavramı Amerika ve Avrupa’da uzun süredir konuşulsa da ülkemizde son yıllarda önemi kavranır hale gelmiştir. Kurumumuz Kayseri’de bu konuda öncü olma konumundadır. Alanında deneyimli İleri Seviye Bebek Kursları almış fizyoterapistlerimiz tarafından riskli olarak tanımlanan bebeğin motor hareketleri değerlendirilmektedir.

Bu değerlendirmeler sonucunda gelişimde ki problemler tanımlanır ve her bebeğe özgü terapi ve eğitim planlanır. Erken müdahale programına karar verilirken alınan eğitimlerin yanında klinik tecrübe oldukça önem arz etmektedir. Erken müdahale kapsamında, kurumumuzda uygulanan Bobath Nörogelişimsel Tedavi (NDT/Bobath) yöntemi temel niteliğindedir.

Program kapsamında aktif fizyoterapi seanslarına devam edilir ve aile eğitimi verilir. Aileye bu süreçte “…fizyoterapist gibi bakan göz ve fizyoterapist gibi tutan el…” yaklaşımıyla terapinin bir yaşam biçimi haline gelmesi ve günlük yaşamın içine entegre edilmesi sağlanır.

Erken müdahalenin bebeğin uzun vadede yaşaması muhtemel birçok sorunu engellediği yada azalttığı bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır.

Geç kalmanın ciddi riskler barındırdığını biliyoruz ve kurumumuz profesyonellerinin bu bilinçle hareket edip eğitimlerini erken müdahale konsepti temelinde devam ettirmelerini sağlıyoruz.

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

 

Bir cevap yazın