Her Şey Bir HAYAL'le Başlar

Çalışma Saatlerimiz : Salı-Cumartesi : 09.00-18.00
  İletişim : 0352 223 89 89

Aileler İçin Omurga Sağlığı

Aileler İçin Omurga Sağlığı

Bel problemleri toplumda çok sık karşılaşılan hemen hepsi engellenebilir sorunlardır. Bel problemlerinin sebebi uzun süreli aktivite, yanlış pozisyon kullanımı, kilo ve kaldırma, indirme ve taşıma esnasında ki duruş bozukluklarıdır.

Özel gereksinimli bireye sahip aileler yada bakım veren diğer kişiler çoğu kez çocuğu kucaklamak, taşımak yada günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken tekrarlı ve yanlış pozisyon içerisinde aktivitelerde bulunmakta ve omurga sağlıklarını korumanın yollarını bilmemekten kaynaklı omurga problemleri yaşamaktadırlar. Ailelerin en sık yaptığı hata bacaklar düz iken belin büküldüğü, belden kaldırma tekniğini kullanmalarıdır. Diğer risk yaratan hareketler ise şunlardır;

  • Çocuğu farklı seviyelerde belden eğilerek kaldırıp indirme
  • Modifiye edilmemiş araba koltuğu kullanımı
  • Uygun olmayan pozisyonlarda çocuğu besleme
  • Çocuğu tek taraflı taşıma
  • Çocuğu taşırken ayakkabı bağlama vs.
  • Banyo ve diğer günlük yaşam aktivitelerinde yanlış pozisyon seçimi

Bunlar gün içerisinde çocukla birlikte yapılan olmazsa olmaz aktivitelerdir ve günlük yaşam aktivitelerinin içinde sayılabilir. Ailelerin yada bakım veren diğer kişilerin bu aktivitelerden vazgeçmesi mümkün değildirç Ancak bu aktiviteleri modifiye etmek ergonomik kuralları uygulayarak risk etmenleri en aza indirgemek her bireyin elindedir.

Ailelerimiz tedavi ekibinin en tabi ve en kıymetli elemanıdır. Dolayısıyla eErgonomik yani fiziksel sağlığınızı koruyacak kurallar kurumumuzda ailelerimize fizyoterapistlerimizce öğretilmekte ve omurga sağlığını bilhassa annelerin uzun süre koruması hedeflenmektedir.

Bir cevap yazın