Her Şey Bir HAYAL'le Başlar

Çalışma Saatlerimiz : Salı-Cumartesi : 09.00-18.00
  İletişim : 0352 223 89 89

Serebral Palside Pes Planus

Serebral Palside Pes Planus (Düz Tabanlık)

Pes Planus ayağın iç tarafında öne doğru uzanan arkın basma anında düzleşmesi olarak tanımlanabilir. Buark çocuklarda yaklaşık 3 yaş civarında oluşmaya başlar. Bu döneme kadar ayak tabanında kalın bir yağ yastığı vardır ve çocuk büyüdükçe azalır. Çocuk ilk yürümeye başladığı dönemlerde ayak tabanı tamamen yerle temas halindedir. Ancak çocuk ayaklarını sarkıtarak oturduğu zaman yada parmak ucuna kalktığı zaman rijit bir pes planus durumu yoksa iç taraftaki ark görülmelidir.

Bu durum esnek pes planus grubunda kabul edilir ve çoğu araştırmada gösterilmiştir ki herhangi bir müdahaleye gerek yoktur. Çocuğun normal gelişim süreci takip edilmelidir. Arkın bir yetişkin gibi tam geliştiği yaşlar ise yaklaşık 10 yaş civarıdır.

Ancak serebral palside pes planusa neden olan faktörler her çocukta görülebilecek şekilde olabileceği gibi çoğunlukla şunlardır sebep;

  1. Kemiksel dizilimde ki bozukluklar
  2. Rotasyonel kemik sorunları
  3. Bir kısım kasın gergin yada zayıf olması
  4. Algısal Sorunlar
  5. Genetik nedenler

Serebral Palside Düz Tabanlık Nasıl Tedavi Edilir?

Serebral Palside soruna bütüncül yaklaşmak esastır. Yani tedavide sadece düz tabanlığa yönelik yaklaşımdan ziyade düz tabanlığı tetikleyen nedenlere yoğunlaşılır.  Pes Planusun altında yatan neden bazen gövde, kalça, diz gibi daha üst bölgelerdir. Dolayısıyla bu bölgelerin erken yaşlarda ki tedavisi pes planusun oluşmasını engelleyecek yada minimale indirecektir.

Yapılan bir çok çalışma göstermiştir ki ayak gelişiminde sert, ayağın hareketlerini engelleyen ayakkabılar fayda sağlamadığı gibi çoğu zaman ağrı yada fonksiyonda ki bozukluk ile sonuçlanmaktadır. Bu durumlarda elastik ayağın hareketlerine uyum sağlayan, hareketi destekleyen ancak kemiksel dizilime de olumlu yönde destek olan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ancak topuğun yerle temasının kesildiği yani dizi ve ayak bileğini etkileyen kaslardaki gerginlik yada kalçada ki bozukluklar da buna sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda bahsedilen ayakkabıları kullanmak çoğu zaman fayda sağlamayacaktır. Bunun yerine tedavi ekibinin uygun gördüğü ortez, botox,  cerrahi vs. gibi yöntemler denenebilir.

Sonuç olarak serebral palside düz tabanlık çoğu zaman herhangi bir sebepten bağımsız şekilde görülmez. Altta yatan neden araştırılmalı ve erken müdahale edilmelidir.

M.Turan ÇİĞDEM

Fizyoterapist

 

Kaynaklar:

A.Çamurdan-Flexible Pes Planus in Pediatrics

H.Şenaran-Çocuklarda Pes Planus Tanımı, Doğal Seyri ve Tedavi Seçenekleri

 

 

Bir cevap yazın